Geografie

Fyzické vlastnosti

Jižní pobřeží je charakterizováno písečnými plážemi v pozadí s pobřežními dunami. Duny mohou dosáhnout výšky až 120 m (390 ft) a starší duny jsou vegetovány. Za pobřežními dunami jsou laguny, včetně ústí řek, uzavřených slaných lagun a solných jezer. Asi 65 km (40 mi) severně od jihoafrické hranice je hluboký zářez Maputo Bay (dříve Delagoa Bay). Země se pak stáčí k mysu Correntes, který je trochu severně od něj Inhambane Bay. Opět se ohýbáme na západ a míjíme souostroví Bazaruto s několika malými ostrovy, z nichž hlavní je Bazaruto.

Centrální pobřeží Mosambiku, od ostrova Bazaruto na sever k ostrovu Angoche, je známé jako záliv Sofala nebo Sofala Bay. To je také známé jako bažinaté pobřeží, a je charakterizován rozsáhlými mangrovovými bažinami a pobřežními mokřady. Stejně jako na jihu je pobřeží obecně nízké a přístavů je málo a jsou chudé. Beira je hlavní námořní přístav na centrálním pobřeží, s železničním a dálničním spojením do vnitrozemí.

Záliv má rozlohu 801.590 km2 (309.500 sq mi). Kontinentální šelf je až 140 km (87 mi) široký v Beiře, a je nejdůležitější mořský rybolov v Mosambiku. Několik velkých řek, včetně Save, Pungwe a Zambezi, vytváří pobřežní ústí řek a říční delty, z nichž delta Zambezi je největší. Severně od Zambezi leží rovnoběžně s pobřežím malé korálové ostrovy souostroví Primeiras a Segundas.

Severní pobřeží je hodně členité, oplývající skalnatými mysy a rozeklanými útesy, s téměř souvislým okrajem ostrovů. Na jednom z těchto ostrovů je Mosambik a bezprostředně na sever od tohoto přístavu je Conducia Bay. O něco severněji jsou dvě velké zátoky, Fernao Veloso Bay a Memba Bay. Nacala na Fernao Veloso Bay je hlavní námořní přístav na severním pobřeží, s železničním spojením do Malawi a uhelných polí severozápadního Mosambiku. Severně od zátok Fernao Veloso a Memba se nachází zátoka Pemba, kde je vhodné kotviště pro lodě s těžkým ponorem. Severně od Pemba Bay leží ostrovy Quirimbas u pobřeží a četné zátoky a ústí řek oddělují pobřeží. Mys Delgado, nejsevernější bod na pobřeží Mosambiku, je součástí delty řeky Ruvuma, která tvoří hranici Mosambiku s Tanzanií.

Severní pobřeží je součástí východoafrického korálového pobřeží, mořského ekoregionu, který se rozprostírá podél pobřeží severního Mosambiku, Tanzanie a Keni. [4] Podél severního pobřeží je Mosambický proud, který teče na jih mezi Madagaskarem a kontinentem, blízko pobřeží a vyčistí veškerý měkčí materiál, zatímco korály se hromadí v hlubokých vodách.

Nedávná globální analýza dálkového průzkumu Země naznačila, že v Mosambiku je 2 029 km² přílivových ploch, což z něj činí 16. zemi, pokud jde o to, kolik přílivových ploch se tam vyskytuje

Řeky a podnebí

Kromě Zambezi, nejvýznamnější řeka v Mosambiku je Limpopo, který vstupuje do Indického oceánu asi 160 km (100 mi) severně od Maputo Bay. Další mosambické řeky se značnými povodními oblastmi jsou Komati, Save, Buzi a Pungwe jižně od Zambezi a Licungo (Likungo), Ligonha, Lúrio, Montepuez (Montepuesi nebo Mtepwesi), Messalo (nebo Msalu) a Ruvuma (nebo Rovuma) s jeho přítokem Lugenda (nebo Lujenda), severně od Zambezi.

Save (nebo Sabi) stoupá v Zimbabwe v nadmořské výšce přes 900 m (3 ft), a poté, co teče na jih pro více než 000 km (320 mi) se otočí na východ a proniká horami asi 200 km (270 mi) od pobřeží, být spojen v blízkosti hranice Zimbabwe-Mozambik Lundi. Katarakta zcela znemožňuje navigaci nad tímto bodem. Pod soutokem Lundi se koryto Záchrany značně rozšiřuje, pohybuje se od 170 do 1 km (3⁄1 až 2 mi). V období dešťů je Save velký potok a dokonce i v „suchu“ může být navigován od jeho ústí mělkými parníky na více než 2 km (240 mi). Jeho obecný směr přes Mosambik je východ na sever. V jeho ústí tvoří deltu o rozloze 150 km (100 mi).
Buzi (350 km nebo 220 mi) a Pungwe (290 km nebo 180 mi) jsou potoky severně od a podobný charakter jako Save. Oba stoupají v Manica Highlands a vstupují do oceánu ve velkém ústí, jejich ústa 1,5 až 3 km (1 až 2 mi) od sebe. Dolní toky obou potoků jsou splavné, Buzi pro 40 km (25 mi), Pungwe pro asi 3 km (2 mi). Přístav Beira je u ústí řeky Pungwe.

Ze severo-Zambezi proudy Licungo, pramenící v kopcích jihovýchodně od jezera Chilwa, teče na jih a vlévá se do oceánu nedaleko severně od Quelimane. Lúrio, stoupající v pohoří Namuli, teče severovýchodním směrem a má kurz asi 320 km (200 mi). Montepurez a Messalo odvodňují zemi mezi povodím Lúrio a Ruvuma. Jejich banky jsou obecně dobře definované a nárůst období dešťů se zdá být poměrně konstantní.

Somálská
Geologové rozdělili fanerozoickou éru mosambické geologie na Karoo a post-Karoo éru. Tato terminologie se většinou používá při studiu strukturního a stratigrafického složení hornin v údolí Zambezi. Mosambik zcela leží uvnitř Somálské desky.

Orografie

Orograficky je páteří země horský řetězec, který tvoří východní sráz kontinentální plošiny. Nepředstavuje rovnoměrně prudký sestup do rovin, ale v místech, jako v dolním okrese Zambezi, se postupně svažuje k pobřeží. Lebombo hory, za Delagoa Bay, nikde nepřesahují 630 m (2, 070 ft) na výšku. Manica Plateau, dále na sever mezi řekami Save a Zambezi, je vyšší, zvedá se směrem k východní vysočině podél hranice se Zimbabwe. Monte Binga (2 440 m nebo 8 010 ft), na hranici se Zimbabwe, je nejvyšším vrcholem Mosambiku. Mount Gorongosa (2 000 m nebo 6 550 ft) leží severovýchodně od náhorní plošiny Manica a je stejně jako žulová formace. Gorongosa, tyčící se izolovaně se strmými vnějšími svahy, bývá ve svém vzhledu přirovnávána k zamračené citadele. Východně od Gorongosy se údolí graben rozprostírá od Zambezi k zálivu Pungwe, jižnímu prodloužení africké příkopové propadliny. Náhorní plošina Cheringoma leží východně od grabenu a mírně se svažuje k pobřeží.
Hlavní pohoří leží severně od Zambezi a východně od jezera Chilwa, jmenovitě Namuli hory, ve kterých Namuli Peak stoupá na 2 700 m (8 860 ft) a Molisani, Mruli a Mresi dosahují nadmořských výšek 2 000 až 2 400 m (6 500 až 8 000 ft) Tyto hory jsou pokryty nádhernými lesy. Dále na sever jsou povodí řek rozděleny dobře označenými rozsahy s výškou 900 m (3 ft) a více. V blízkosti jihovýchodního břehu jezera Malawi je vysoký rozsah (000 1 až 500 1 m nebo 800 5 až 000 6 ft) s náhlým sestupem k jezeru - asi 000 m (900 3 ft) za 000 km (10 mi). Země mezi Malawi a Ibo je pozoruhodná množstvím fantasticky tvarovaných žulových vrcholů nebo inselbergů, které se zvedají z náhorní plošiny.
Plošina západně od srázu má mírnou nadmořskou výšku - možná v průměru 600 až 750 m (2 000 až 2 500 ft). Pouze podél Zambezi a severně od této řeky však území Mosambiku dosahuje kontinentální náhorní plošiny. Tato severní planina byla zařazena do kategorie Světového fondu na ochranu přírody jako součást ekoregionu východních lesů miombo.

Mozambique-Topographical-Map_Small

MOSAMBIK

Hlavní město:  Maputo

Rozloha:  801 590 km2

Nejvyšší bod:  Monte Binga

Počet Obyvatel:  26 573 706

Jazyk:  portugalština

V Mosambiku, říká se, opice nemluví, protože vědí, že když vysloví byť jen jediné slovo, přijde nějaký člověk a dá je do práce.