Ostrovy
Gallery
Ostrov Mosambik (portugalsky: Ilha de Moçambique) leží u severního Mosambiku, mezi Mosambickým kanálem a Mossurilským zálivem, a je součástí provincie Nampula. [1] Před rokem 1898 bylo hlavním městem koloniální Portugalské východní Afriky. [2] Díky své bohaté historii a písečným plážím je ostrov Mosambik zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO a jednou z nejrychleji rostoucích turistických destinací Mosambiku. [1] Má stálou populaci přibližně 14 000 lidí a je obsluhováno nedalekým letištěm Lumbo na pevnině Nampula. Název země, Mosambik, je odvozen od názvu tohoto ostrova.
Historie
Keramika nalezená na ostrově Mosambik naznačuje, že město bylo založeno nejpozději ve čtrnáctém století. Podle tradice původní svahilské obyvatelstvo pocházelo z Kilwy. Vládci města měli v patnáctém století spojení s vládci Angoche a Quelimane. V roce 1514 Duarte Barbosa poznamenal, že město má muslimské obyvatelstvo a že mluví stejným svahilským dialektem jako Angoche.
Název ostrova (portugalsky: Moçambique, vyslovováno [musɐ̃ˈbiki]) je odvozen od Ali Musa Mbiki (Mussa Bin Bique), sultána ostrova v době Vasco da Gama. Toto jméno bylo následně přeneseno do pevninské země, která je moderní Mozambik, a ostrov byl přejmenován na Ilha de Moçambique (ostrov Mosambiku). Portugalci založili přístav a námořní základnu v roce 1507 a v roce 1522 postavili kapli Nossa Senhora de Baluarte, nyní považovanou za nejstarší evropskou budovu na jižní polokouli.
Během 16. století byla postavena pevnost São Sebastião a portugalská osada (nyní známá jako Stone Town) se stala hlavním městem portugalské východní Afriky. Ostrov se také stal důležitým misijním centrem. Odolal holandským útokům v letech 1607 a 1608 a zůstal hlavním místem Portugalců na jejich cestách do Indie. Obchodovalo se s otroky, kořením a zlatem.
Kromě starobylého opevnění je pouze polovina města postavena z kamene. Nemocnice, majestátní neoklasicistní budova postavená v roce 1877 Portugalci, se zahradou zdobenou rybníky a fontánami, byla po občanské válce v Mosambiku přemalována na bílo. Po mnoho let to byla největší nemocnice jižně od Sahary.
S otevřením Suezského průplavu se bohatství ostrova vytratilo. V roce 1898 bylo hlavní město přesunuto do Lourenço Marques (nyní Maputo) na pevnině. V polovině 20. století převzal nový přístav Nacala většinu zbývajících obchodů.
Tři největší ostrovy
Mozambique Island
In 1962, the government of Mozambique launched a tender for the construction of a 3,390 meter bridge to connect the Island of Mozambique to the mainland.
In July 2004, a construction to rehabilitate the bridge started with a $9-million budget.
A lighting system was installed on the bridge in 2013.
Fort São Sebastião
Pevnost São Sebastião leží na severním konci Stone Town na ostrově Mosambik. Je to nejstarší kompletní pevnost, která stále stojí v subsaharské Africe. Stavba Portugalci začala v roce 1558 a trvala asi padesát let.
Hned za pevností je nedávno zrekonstruovaná kaple Nossa Senhora de Baluarte, postavená v roce 1522, která je považována za nejstarší evropskou stavbu na jižní polokouli. Je to také jeden z nejlepších příkladů manuelské klenuté architektury v Mosambiku.
Nacala
Nacala, také známá jako Cidade de Nacala nebo Nacala-Porto, je město na severním pobřeží Mosambiku. Nachází se v jihozápadním zářezu vnitřního zálivu Fernao Veloso a je nejhlubším přírodním přístavem na východním pobřeží Afriky. Nacala slouží jako terminál pro železnici Nacala, železniční trať do vnitrozemského Malawi. Jižně od Nacala je Mosambický ostrov, kdysi hlavní město Mosambiku a nyní místo světového dědictví.